Úvodní stránka > Aktuality > Oslavy 100. výročí Československa

Oslavy 100. výročí Československa

 

29. října 2018 se na Komorním Hrádku slavilo. 100. výročí Československa zde oslavila Agentura profesního rozvoje a podpory aktivit spolu s obcí Chocerady.

Celá akce začala v dopoledních hodinách pietním aktem u kamenného pomníku padlých vojínů v první světové válce. Jako první  se poklonili památce padlých plk. gšt. Pavel Vobůrka, ředitel Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit, starostka obce Chocerady Eva Bubnová a místostarosta Martin Smetana. Poté i hosté, zaměstnanci agentury a občané obce. O hudební doprovod se postarala Ústřední hudba AČR, zazněla česká i slovenská státní hymna. Následovala vzpomínka na zemřelé v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie, které se ujal vojenský kaplan podplukovník Vladimír Hudousek.

Program oslav pokračoval na zámku Komorní Hrádek slavnostním nástupem. Plukovník  gšt. Pavel Vobůrka přečetl rozkaz ministra obrany a předal Medaili za službu v ozbrojených silách ČR I. stupně kpt. Richardu Kotilovi a nprap. Luboši Kapalovi, Medaili za službu v ozbrojených silách ČR II. stupně npor. Jiřímu Hanzalovi a stužku Medaile za službu v ozbrojených silách ČR – XXV.  nprap. Juraji Jabčankovi.

Agentura připravila pro tento významný den také dvě krásné výstavy. „Orlík – je výstava o příběhu obrněného vlaku Orlík a legionářů, kteří procestovali celou Transsibiřskou magistrálu. Expozici vzácných replik český korunovačních klenotů jsme otevřeli již před víkendem ve spolupráci s obcí Chocerady v zámecké kapli,“ říká plukovník Vobůrka.

Akce se zúčastnili také potomci slavných generálů z doby první republiky a potomci účastníků cesty obrněného vlaku Orlík. Ty plukovník Vobůrka ocenil pamětními medailemi Komorního Hrádku za spolupráci se zámeckým archivem při sběru informací pro výstavu Orlík, ale i místní muzeum legií a další podobné výstavy či akce. Ocenil také současné i bývalé zaměstnance za práci, kterou odvedli a odvádějí pro rozvoj agentury a nad rámec svých povinností.

Fotogalerie

Nahoru